Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

1. isbul.net kurumsal nedir?

Kurumsal firmaların eleman arayışlarını kolaylıkla gerçekleştirebilecekleri dev bir platformdur.

2. Nasıl Üye olunur?

isbul.net anasayfasında yer alan “İşveren” başlığı altında açılan “Üye Ol” sekmesine tıklayarak üyelik işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

3. Firma aktivasyonu nasıl yapılır?

isbul.net adresinden “Üyelik Formu”nu eksiksiz bir şekilde doldurup, üyeliğinizi gerçekleştirdiğiniz aşamada, cep telefonunuza ve mail adresinize aktivasyon kodu ve aktivasyon linki gelir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra üyeliğiniz aktif olur.

4. Şifremi unuttum?

Şifre işlemleriniz için, işveren giriş sayfasında  bulunan “Şifremi Unuttum”  butonuna tıklayarak yeni şifrenizi talep edebilirsiniz. Mailinize gelen e-postada yer alan "Şifremi Sıfırla" butonuna tıklayarak açılan sayfada yeni şifrenizi hemen belirleyebilirsiniz.

5. isbul.net’e üye olmak ücretli mi?

İsbul.net’e üyelik ücretsizdir. Ücretsiz üyelik oluşturarak her ay 1 ilanı aynı şekilde ücretsiz olarak yayınlayabilirsiniz.

6. isbul.net’te ilan yayınlamak ücretli mi?

isbul.net’e üye olan tüm firmalara “Her Ay 1 Adet Ücretsiz İlan Hakkı” tanınır. İsteğe bağlı olarak ilanlarınız için ekstra uygulamalar(Logolu Vitrin, Manşet Vitrin, Aday Görüntüleme, Adaylara Mail Gönderme, Sosyal Medya Paylaşımı vs..) ve doping işlemi ücretlidir.

7. İlan nasıl verilir?

isbul.net’te ilan vermek ücretsizdir. Hemen kurumsal isbul.net sayfasına girip üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra, “İlan Yayınla” başlığı adı altında dilediğiniz ilanı ücretsiz olarak yayınlayabilirsiniz. İlanınızı yayına alırken, sırası ile İş Profili, İlan Bilgileri, ve tercihen Başvuru Soruları alanlarını doldurmanız yeterlidir.

8. İş Tanımı Ve Aranılan Nitelikler Neden Önemlidir?

İş Tanımı ve Aranılan Niteliklerin detaylı bir şekilde yazılması, adayların ilanınıza olan ilgisinin artmasını sağlamaktadır. Hiç bir aday detayları verilmemiş bir iş ilanına başvuru yapmak istemez. Dolayısıyla hem iş tanımını hem de aranılan nitelikleri detaylı ve birbiriyle çelişmeyen ifadelerle hazırlarsanız ilanınız çok daha fazla talep görecektir.

9. İlan yayınlanma süresi ne kadardır?

İlanınızın yayında kalma süresi 60 gündür.  İstediğiniz takdirde ilanınızı daha erken pasif hale getirebilirsiniz.

10. Şirket bilgileri nasıl gizlenir?

İlan yayınlama “İlan Bilgileri” aşamasında, “Şirket Adı ve Bilgilerini Gizle” tikini işaretleyebilirsiniz.  Bu seçeneği tercih ettiğinizde ilanınızda firma unvanınız ve logonuz yer almayacaktır.

11. Engelli iş ilanı nasıl verilir?

İlan yayınlama “İlan Bilgileri” aşamasında,  “Engelli Personel” tikini işaretleyebilirsiniz.  Bu sayede engelli iş ilanları arasında ilanınız listelenir.

12. Başvuruları nasıl değerlendirebilirim?

İlanlarınıza gelen başvuruları görüntülemek ve değerlendirmek için “Başvurularım” ve “Başvuru Değerlendirme” butonlarını kullanabilirsiniz.

13. Etiket nedir?

Firma sayfanızdan “Başvurular” başlığının altında yer alan “Başvuru Değerlendirme” sayfasında sağ üstte bulunan “Etiketler” alanından “Ekle” seçeneğine tıklayarak açılan ekranda tamamen kendi belirlediğiniz bir etiketi rengini de seçerek kaydedebilirsiniz. Sonrasında bu etiketleri tüm adayları değerlendirirken kullanabilirsiniz.

14. Durum nedir?

İlanlarınıza gelen başvuruları değerlendirirken “Durum”larda yer alan başlıklardan adaya uygun olanı seçerek daha sonra adayları incelediğinizde belirlediğiniz durumlara göre adayları filtreleyebilirsiniz. Kendiniz bir durum başlığı belirlemek isterseniz firma sayfanızın sağ üst kısmında bulunan “Ayarlar” menüsünden “Durum Başlıkları” alanından “Yeni Durum Başlığı Eklemek İstiyorum” sekmesine tıklayarak açılan sayfadan istediğiniz başlığı ekleyebilir ve renk seçebilirsiniz.

15. Aday veritabanı nedir?

İsbul.net’e kayıtlı olan tüm adayların bulunduğu aday havuzudur. Aradığınız elemanın iş deneyimlerini, eğitim ve kişisel bilgilerini aday veritabanında filtreleyebilirsiniz. Yayınladığınız ilan kriterlerine uygun, seçtiğiniz tarihten itibaren özgeçmişini güncellemiş aktif adaylar listelenmektedir. Hizmet aldığınız paketin içeriğine göre aday veritabanından özgeçmiş görüntüleyebilirsiniz. Aday veritabanından ulaştığınız adayları mülakata davet etmek için aradığınızda “Özgeçmişinize isbul.net’ten ulaştık.” diyerek arayabilirsiniz.

16. Aktif Aday Yönlendirmesi nedir?

İlanınızda yer alan kriterlere uygun adayları, adaylar ilanınıza başvurmasa bile, gerekli görüldüğü takdirde isbul.net tarafından ilanınıza yönlendirilebilir. Yönlendirmeli adayları mülakata davet etmek için aradığınızda “Özgeçmişinize isbul.net’ten ulaştık.” diyerek arayabilirsiniz.

17. Adaylara nasıl mesaj gönderebilirim?

İlanınıza başvuru yapan adayların detaylarını “Başvurularım” sekmesinden inceleyebilir, uygun gördüğünüz adaylara hemen sağ köşede bulunan mesaj gönder butonuna tıklayarak mesaj gönderme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. “Mesajlar” bölümüne giriş yaparak daha önce mesaj gönderdiğiniz adaylara mesaj gönderebilirsiniz.

18. Adaylara nasıl toplu mesaj yollayabilirim?

Mesajlar” bölümünde yer alan “Toplu Mesaj” sekmesine tıklayarak uygun adayları belirleyip başvuran adaylara toplu mesaj gönderebilirsiniz.  Toplu mesajı göndermek için İlan seçimi, kriter seçimi ve mesaj içeriğini girmelisiniz. Tek tek ilanlarınıza başvuran adaylara toplu mesaj gönderebileceğiniz gibi tüm ilanlarınızı da seçip tüm başvuran adaylara toplu mesaj gönderebilirsiniz.

19. İlanıma daha çok başvuru nasıl alabilirim?

İlanınıza çok sayıda başvuru almak istiyorsanız ilanınıza doping yapmanız gerekmektedir. Doping paketlerimizin ayrıntılarına “Doping” sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca ilanınızın tarihini her gün güncelleyerek ilanınızın alt sıralara düşmesini engelleyebilirsiniz.

20. Doping nedir?

Doping, binlerce iş ilanı arasında arka sıralara düşmeden arama sonuçlarında ilanınızın en üstte yer almasını sağlayan ücretli bir uygulamadır. Doping sayesinde ilanınıza çok sayıda başvuru gelebilir.

21. Nasıl doping satın alabilirim?

İlanınıza doping satın almak çok kolay. Firma sayfanızda bulunan “Doping” butonunu tıklayarak karşınıza çıkan paketlerimizden size en uygun doping paketini satın alabilirsiniz. Satın alma işlemlerinizi; kredi kartı, havale veya müşteri temsilcinizle iletişime geçerek kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

22. Logolu Vitrin Nedir?

İlanınızın isbul.net anasayfasında logolu bir şekilde yer almasını sağlayan ücretli bir uygulamadır. İlanınıza logolu vitrin satın alarak diğer ilanlara göre daha fazla görünür olabilirsiniz.

23. Manşet Vitrin nedir?

Manşet vitrin, isbul.net anasayfasında en üstte yer alan büyük logolu ilanlardır.  Ücretli bir uygulamadır. Manşet vitrin sayesinde firmanızın reklamını yaparak daha fazla adaya ulaşabilirsiniz.

24. Başvuru soruları nasıl oluşturulur?

İlanınızda aradığınız pozisyona uygun detayların dışında iş arayan adaylara ekstra sorduğunuz sorulardır. Başvuru soruları sayesinde adaylar hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz. Başvuru sorularını “İlanlarım” başlığının altında yer alan “Başvuru Soruları” sekmesine tıklayarak kendiniz oluşturabilirsiniz. Adaylara yöneltmek üzere “Doldurmalı, Çoktan Seçmeli ve Çoktan Çok Seçmeli” soru tiplerini kullanarak sorular oluşturabilirsiniz. İlanınızı oluştururken daha önceden oluşturduğunuz soruların birini veya birkaçını seçebilirsiniz. Başvuru sorularınızı isteğe bağlı olarak cevaplanması zorunlu olarak belirleyebilirsiniz.

25. İlanlarımı nasıl düzenlerim?

Firma anasayfanızda bulunan ilanlarınızın sağ tarafında bulunan “İşlemler” menüsünde yer alan “Düzenle” sekmesine tıklayarak vermiş olduğunuz ilanların içeriğinde ve diğer bilgilerinde düzenleme yapabilirsiniz. Yaptığınız düzenleme en kısa süre içerisinde incelenerek onaylanır.

26. İlan Tarihini Nasıl Güncelleyebilirim?

Firma anasayfasında yer alan ilan veya ilanlarınızın tarihini tek tek sağ taraflarında bulunan takvim işaretine tıklayarak günde bir kez güncelleyebilirsiniz. Ayrıca birden fazla ilanınızın tarihini güncellemek istiyorsanız ilan listenizin en altında bulunan “Tüm İlan Tarihlerini Güncelle” sekmesine tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

27. Firmama nasıl logo eklerim?

Kurumsal firma girişi yaptıktan sonra sol üst tarafta “Logo Ekle” butonuna tıklayarak firma logonuzu ekleyebilirsiniz.

28. Firmaya bağlı yeni firma nasıl ekleyebilirim?

Firmanızın hesabından başka bir firma adıyla ilan verebilmek için sağ üst kısımda bulunan “Ayarlar” menüsünde yer alan “Firmalar” sekmesine tıklayarak “Yeni Firma Eklemek İstiyorum” bölümünden yeni firma ekleyebilir, eklediğiniz firmayı yine aynı alandan düzenleyebilirsiniz.

29. Yeni Kullanıcı Nasıl Ekleyebilirim?

Firmanızın hesabını yönetmek için bir alt kullanıcı eklemek istiyorsanız sağ üst kısımda bulunan “Ayarlar” menüsünde yer alan “Kullanıcılar” sekmesine tıklayıp “Yeni Kullanıcı Eklemek İstiyorum” bölümünden bir alt kullanıcı ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz yeni alt kullanıcı için isteğiniz yetkilendirmeyi yapabilirsiniz.